Lalill, Agnieszka Völker

Dwanaście lat temu Agnieszka Völker założyła firmę Lalill, która oferuje szeroką gamę kosmetyków do pielęgnacji dłoni i twarzy. Dziś razem ze swoim zespołem pracuje nad wprowadzeniem już trzeciej marki własnej i snuje ambitne plany poszerzenia oferty o kolejne zagraniczne rynki. 

Agnieszka wyjechała na studia do Niemiec i tam zaczęła swoją pierwszą pracę jako operator projektora filmowego w jednym z berlińskich kin. Mimo że praca w świecie filmu była w zgodzie z jej kreatywną duszą i zainteresowaniami, Agnieszka postanowiła wrócić do rodzinnego miasta i postawić na swój własny biznes. 

Inspiracją od początku była jej mama, która profesjonalnie zajmowała się stylizacją paznokci. To właśnie za jej sprawą Agnieszka wpadła na pomysł, żeby zainwestować w branżę beauty. Zaczęła od edukacji: skończyła kurs kosmetyczny i szereg szkoleń, prowadziła salon i sklep. Wszystko po to, żeby poznać branżę od podszewki. Jak sama mówi, te doświadczenia posłużyły jako świetne przygotowanie do rozwinięcia biznesu. Potem zaczęła sprzedawać na eBay i we własnym sklepie internetowym.

„Decyzja o rozpoczęciu sprzedaży online sprawiła, że firma zaczęła rozwijać się w skokowym tempie. Nasze produkty eksportujemy w największym stopniu do Niemiec i przygotowujemy się do wyjścia na kolejne rynki”.

Dziś Lalill jest bardzo prężnie funkcjonującą firmą, która dostarcza swoje produkty zarówno do odbiorców konsumenckich, jak i hurtowych głównie w Polsce i w Niemczech. W ciągu 10 lat obecności na rynku były momenty, w których firma notowała nawet podwójny wzrost obrotów. Obecnie Lalill to nie tylko dystrybucja kosmetyków i akcesoriów, ale także produkcja kosmetyków pod marką własną marką w profesjonalnych laboratoriach. 

Odwiedź Sklep

Pani Agnieszka Völker szefowa firmy Lalill
Pani Bożena Kondys szefowa firmy DTP-SOFT

DTP-SOFT, Bożena Kondys

Bożena Kondys założyła z mężem Dariuszem firmę DTP-SOFT w 2006 roku. Dziś razem ze swoim zespołem nie tylko dostarcza oprogramowanie komputerowe klientom biznesowym z całego świata, ale pracuje także nad autorskimi grami komputerowymi dla dzieci.

„Wierzę, że kluczem do sukcesu w każdej branży jest innowacyjność. Inwestuję czas i kapitał w pracę nad nowoczesnymi rozwiązaniami zarówno w obszarze samej sprzedaży, jak i kontaktu z zagranicznym klientem. W przypadku mojej firmy innowacyjność to klucz do sukcesu”.

Pasją do nowinek technologicznych zaraził Bożenę jej mąż Dariusz, z którym wspólnie wpadli na pomysł rozkręcenia własnego biznesu. Bożena szybko dostrzegła duży potencjał w handlu oprogramowaniem i jako prezes stanęła na czele firmy DPT-SOFT. Decyzja o dołączeniu do eBay zapadła niemal od razu po założeniu firmy i w ciągu pierwszego roku przyniosła 30-procentowy wzrost sprzedaży. Dziś ponad 90% produktów trafia do klientów spoza Polski, w tym głównie do UE, Kanady, USA, Australii czy krajów azjatyckich

Bożena razem ze swoim mężem nie spoczywają jednak na laurach i niebawem wypuszczą na rynek już trzecią autorską grę edukacyjną dla dzieci na urządzenia mobilne. Obecnie ich firma zatrudnia łącznie około 50 osób, z czego prawie połowa to informatycy i graficy komputerowi.

Odwiedź Sklep

carbodydesign / Motos, Grażyna Kempa z synami

Grażyna Kempa wraz z synami Michałem i Szymonem prowadzi profesjonalną sprzedaż akcesoriów samochodowych. Firma eksportuje do 12 krajów Unii Europejskiej, a jej marka jest już bardzo dobrze znana wśród zagranicznych klientów.

Na pomysł rozkręcenia sprzedaży online wpadli Michał i Szymon podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. Od początku wiedzieli, że chcą zainwestować wyłącznie w e-commerce. Brakowało tylko pomysłu na to, co mogliby sprzedawać. Po poszukiwaniach w internecie i krótkim badaniu rynku pomysł przyszedł sam: akcesoria samochodowe dla klientów indywidualnych. Wtedy też zapadła decyzja o powrocie z Wielkiej Brytanii do Polski i przekazanie funkcji prezesa zarządu ich mamie Grażynie. 

Bracia od samego początku podchodzili do swojego pomysłu na biznes bardzo poważnie, skupiając się na zbudowaniu trwałych relacji z dostawcami i klientami. Do dzisiaj uważają, że ogromne zaangażowanie ich mamy w sprawy księgowo-administracyjne firmy pozwoliło im szybciej rozwinąć biznes. Synowie nazywają ją „matematycznym mózgiem” i podkreślają, że bez jej wielkiego zaangażowania ich rodzinna firma nie osiągnęłaby tak szybko wielkiego sukcesu.

Dzisiaj carbodydesign ma ponad 24 000 aktywnych ofert na eBay i aż 70% produktów trafia na rynek zagraniczny, głównie do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Pani Grażyna wraz z synami snuje również plany wyjścia ze swoją ofertą poza Europę. Firma ma swój własny sklep internetowy i zespół dedykowany do wielojęzycznej obsługi klienta. 

Odwiedź Sklep

Pani Grażyna Kempa szefowa firmy Motos.pl carbody_design z synami

„Nie mam wątpliwości, że kluczem do sukcesu naszego biznesu była inwestycja w e-commerce. Oparliśmy nasz model biznesowy na sprzedaży internetowej i dzisiaj widzimy, że była to trafiona decyzja. Mogę powiedzieć, że byliśmy prekursorami sprzedaży w przypadku wybranych akcesoriów samochodowych w Polsce i w odpowiednim momencie dostrzegliśmy potencjał tej branży”.

Grażyna Kempa, carbodydesign

Pani Grażyna Kempa szefowa firmy carbody_design z synami
Kalinski Exhaust Systems

Kaliński Układy Wydechowe

Kaliński Układy Wydechowe to rodzinna firma z tradycjami. Włodzimierz, Mateusz i Hubert Kalińscy swoją pasję do motoryzacji postanowili przekuć w świetnie prosperujący biznes

„Kilka lat temu postanowiliśmy wyjść z ofertą na rynek międzynarodowy poprzez eBay. Szybko się okazało, że aż jedna trzecia naszych produktów wędruje poza granice Polski. Na początku byliśmy tym zaskoczeni, ale teraz wiemy, że handel międzynarodowy to ogromna szansa na dalszy rozwój”.

Wszystko zaczęło się jeszcze w 1991 roku, kiedy Włodzimierz Kaliński otworzył sklep z elementami układów wydechowych w miejscowości Chyby koło Poznania. Swoją pasję do motoryzacji przekazał synom, którzy z powodzeniem rozkręcili firmę. Dziś prężnie rozwijają biznes, zajmując się nie tylko handlem, ale także produkcją pod marką własną Kalinski.

Odwiedź Sklep

Amadi, Mariusz Fiałkowski

Ciężka praca i wytrwałość pozwoliły Mariuszowi na pielęgnowanie swojego rzemieślniczego talentu. Jego firma Amadi oferuje unikatowe pokrowce na telefony spod igły prawdziwego rzemieślnika 

„Rękodzieło mnie uspokaja i sprawia, że moja praca jest dla mnie ogromną przyjemnością. Kiedy ponad 20 lat temu po raz pierwszy miałem okazję skorzystać z internetu, od razu wiedziałem, że dla mojego biznesu będzie to oznaczać otwarcie okna na świat. I dzięki eBay tak właśnie się stało”.

Jako dziecko Mariusz z wielkim zainteresowaniem śledził pracę swojego dziadka, który był kołodziejem. Atmosfera szacunku dla rękodzieła była zawsze obecna w jego domu i posłużyła za inspirację już w jego dorosłym życiu.

Dzisiaj, razem z żoną, Mariusz prowadzi zakład kaletniczy i ręcznie wykonuje skórzane futerały na telefony. Każdy produkt jest inny, unikatowy. W 2007 r., kiedy Mariusz rozpoczynał przygodę ze sprzedażą online, zaledwie 1 na 40 sprzedanych przez Amadi futerałów był efektem rzemieślniczej pracy, a pozostałe pochodziły z seryjnej produkcji. Dziś jest odwrotnie: ponad 80% wszystkich sprzedawanych produktów jest wykonywanych ręcznie. Futerały Amadi najczęściej wędrują do USA, Australii, Kanady i krajów arabskich.  

Odwiedź Sklep

Amadi
Piotr Pela

PELA Coins, Piotr Pela

Kilka lat temu Piotr pracował jako pielęgniarz, po czym odkrył swoje zamiłowanie do numizmatyki. Dziś za pośrednictwem sklepu PELA Coins na eBay sprzedaje unikatowe monety kolekcjonerom z całego świata

„Cieszę się, że odkryłem swój własny sposób na biznes, który w rezultacie okazał się też moją pasją i pozwolił mi na powrót do miasta, w którym się wychowałem. eBay pozwolił mi rozwinąć skrzydła i zdobyć tysiące międzynarodowych klientów”

Piotr Pela jeszcze kilka lat temu nie przypuszczał, że będzie się zajmował właśnie numizmatyką. Jako nastolatek wyjechał z całą rodziną do Niemiec. Tam skończył szkołę pielęgniarską i przez kilka lat pracował w wyuczonym zawodzie. Myśl o własnym biznesie nie dawała mu jednak spokoju. Zamiłowaniem do monet Piotr zaraził się od szwagra. Swój sklep eBay założył jeszcze podczas pobytu Niemczech, ale interes rozwijał się tak szybko, że po 3 latach razem z całą rodziną mógł wrócić do Polski i tu kontynuować swój biznes.

Dziś firma PELA Coins jest dobrze znana wśród kolekcjonerów z całego świata. Zdobione monety Pana Piotra trafiają na sześć kontynentów, a sprzedaż międzynarodowa stanowi aż 97% sprzedaży. Najcenniejsza moneta, którą sprzedał Piotr, była wykonana z czystego złota, zdobiona 68 diamentami, a jej cena osiągnęła …500 000 złotych!

Odwiedź Sklep

RallyShop, Jakub Tomczyk

Jakub Tomczyk swoje pierwsze kroki jako sprzedawca stawiał w domowym garażu. Dziś jest właścicielem RallyShop.pl – jednego z największych rajdowych salonów sprzedażowych na świecie

„Zawsze uważałem, że nie można rezygnować z marzeń. Dzięki ciężkiej pracy i przy odrobinie szczęścia zawsze mogą się spełnić, w takiej lub innej formie. Ja wprawdzie nie zostałem rajdowym mistrzem świata, ale dzięki mojej firmie uczestniczę w najciekawszym rajdzie w życiu”.

Jako nastolatek Jakub marzył o karierze kierowcy rajdowego. Ciężka praca zaowocowała kilkoma startami w mistrzostwach Polski, a potem także udziałem w międzynarodowych rajdach. Dobrą passę przerwał start w Niemczech, w którym jego samochód został poważnie uszkodzony. Finanse nie pozwoliły na kontynuację rajdowej kariery, ale już wtedy Jakub wiedział, że nigdy nie zrezygnuje ze swojej pasji.

W wieku 23 lat otworzył sklep z akcesoriami do motorsportu. W ciągu kolejnych kilku lat nawiązał współpracę z największą hurtownią akcesoriów w Europie i poszerzył ofertę swojego sklepu o tysiące produktów. W 2010 r. założył konto na eBay i po kilku miesiącach wysyłał już swoje akcesoria do Australii, Meksyku czy Kostaryki.

Dzisiaj Jakub jest właścicielem jednego z największych i najbardziej nowoczesnych showroomów rajdowych na świecie, w którym zatrudnia około 20 pracowników. Mimo że nie planuje wracać do ścigania, w realizacji marzeń pomaga innym. Jest sponsorem wielu młodych zawodników, współpracuje także z dwukrotnym rajdowym mistrzem Europy Kajetanem Kajetanowiczem.

Odwiedź Sklep

Jakub Tomczyk
Licznerscy

Kaktusy Licznerscy

Rodzina Licznerskich od prawie 50 lat zajmuje się uprawą i sprzedażą kaktusów. Na początku Licznerscy sprzedawali swoje rośliny znajomym z okolicy – dziś mają największą hodowlę w kraju, a swoje kaktusy wysyłają do najdalszych zakątków świata

„Klienci są dla mnie największą motywacją – im więcej wymagają, tym większa chęć i determinacja, żeby dalej pracować. Cieszę się też, że udało mi się zarazić pasją moją rodzinę. Z dumą mogę powiedzieć, że kaktusy to całe nasze życie”.

Rodzinną tradycję zapoczątkował ojciec, Piotr Licznerski, który jeszcze jako licealista w latach 60. po raz pierwszy zobaczył wystawę kaktusów w rodzinnej Bydgoszczy. Już wtedy za życiowy cel postawił sobie stworzenie podobnej kolekcji. Niedługo później wyruszył w wielogodzinną podróż do Erfurtu w Niemczech, by tam kupić swoje pierwsze nasiona od jednego z najsłynniejszych kaktusiarzy na świecie. W wieku 70 lat rozpoczął studia magisterskie, specjalizuje się w hodowli kaktusów in vitro i… otrzymał dyplom najstarszego studenta w Europie!

Dziś w całej Polsce trudno znaleźć większą i bardziej zróżnicowaną kolekcję kaktusów niż ta należąca do Licznerskich. W rozpoczęciu sprzedaży roślin przez eBay pomogły Panu Piotrowi córki, dla których rodzinny biznes jest życiową misją. Wyjście z ofertą poza Polskę okazało się prawdziwym przełomem w funkcjonowaniu firmy. Pierwsze 12 roślin na eBay Pan Piotr sprzedał w ciągu zaledwie kilku godzin. Dziś Licznerscy wysyłają do swoich klientów od 50 do nawet 100 roślin dziennie. Aż 99% z nich to wyjątkowe gatunki, które trafiają do kolekcjonerów z całego świata.  

Odwiedź Sklep