Brexit - Co dalej?

Ważne informacje dla firm spoza Wielkiej Brytanii sprzedających towary klientom w Wielkiej Brytanii

Brexit - Co dalej?

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską (UE). Przejściowe postanowienia oznaczają jednak, że zasady UE dotyczące ceł i jednolitego rynku obowiązują do końca grudnia 2020 r. 

Co stanie się po grudniu 2020 r.?

Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie, które będzie regulować ich relacje handlowe po 1 stycznia 2021 r. Porozumienie to oznacza generalnie, że na brytyjskie towary nie będą nakładane nowe cła. Należy jednak pamiętać, że towary będą musiały być zgodne z tzw. regułami pochodzenia towarów (Rules of origin), aby podlegać zerowym stawkom. Więcej szczegółów o tych regułach można znaleźć na brytyjskim portalu rządowym Brexit checker.

Należy także pamiętać, iż mimo, że cła na ogół nie będą stosowane, zmianom podlega wiele innych reguł i zasad. Na przykład, zmienią się procedury celne, zasady wysyłki towarów z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej oraz reguły dotyczące podatku VAT od importu. Dlatego też ważne jest, aby przygotować się na te zmiany.

Co należy zrobić, aby przygotować się na rok 2021?

Oficjalne wskazówki, jak przygotować się na zakończenie okresu przejściowego, można znaleźć na www.gov.uk/transition.

Aby uzyskać wskazówki dotyczące handlu detalicznego, sprawdź strony brytyjskiego zrzeszenia British Retail Consortium (BRC)

Sprawdź także:

Ostatnia aktualizacja: 25/12/2020

Uwaga zmiany! VAT od importu w UE i Wielkiej Brytanii w 2021 r.

Sprawdź szczegóły